CERN dalelių greitintuvų mokyklai – Lietuvoje spausdinti vadovėliai

CERN dalelių greitintuvų mokyklai – Lietuvoje spausdinti vadovėliai

Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija CERN pasirinko lietuvišką dizaino ir leidybos įmonę UAB „KOPA“ spausdinti vadovėlius, skirtus dalelių greitintuvų mokyklai. Per vienerių metų laikotarpį tikimasi atspausdinti iš viso septynis vadovėlių tomus įvairiu, 80-500 vienetų, tiražu.

(1 pav.) Atspausdinti vadovėliai. CAS mokyklos logotipas pilnai pasimatys ant knygų nugarėlių suglaudus visus septynis vadovėlių tomus. Nuotrauka: CERN.

Spausdinami vadovėliai yra skirti organizacijos CERN įkurtai dalelių greitintuvų mokyklai „CERN Accelerator School“ (CAS). Vasario mėnesį KOPA pristatė į CERN pirmąją vadovėlių siuntą, kurią sudarė knygos tema „Skaitmeniniai metodai“. Kovo mėnesį buvo pristatyti dar trys vadovėlių tomai. „Esame labai patenkinti galutiniais produktais, jų kokybe, pristatymo laiku ir visa komunikacija ruošiantis darbams,“ – bendradarbiavimu su KOPA džiaugiasi Hermann Schmickler, CAS direktorius.

(2 pav.) Vadovėlio „Skaitmeniniai metodai“ puslapis. Nuotrauka: CERN.

Mokykla CAS siekia kaupti ir perduoti žinias apie visų tipų dalelių greitintuvus ir dalelių daužykles. Tuo tikslu mokykla organizuoja kursus keturiskart per metus vienoje iš CERN šalių narių. Šiais metais kursai vyks ir Lietuvoje, Kauno technologijos universitete. Rugsėjo 5-18 dienomis vyksiančiuose mokymuose bus dėstomas įvadas į dalelių greitintuvų fiziką.

(3 pav.) CERN laboratorijoje esantis tiesinis dalelių greitintuvas LINAC 4 – naujausias laboratorijos greitintuvas – yra puikus pavyzdys apie organizacijos turimas bei taikomas žinias dalelių greitintuvų srityje. Nuotrauka: CERN.

KOPA spausdina aukštos kokybės leidinius – knygas, žurnalus, reprezentacinius leidinius – ofsetine spauda. Įmonė džiaugiasi VšĮ Lietuvos inovacijų centro, atsakingo už Lietuvos pramonės ryšius su CERN, iniciatyvumu, kuris ir surado spaustuvę, suteikė informaciją apie organizuojamą konkursą ir konsultavo bendradarbiavimo su CERN klausimais.

(4 pav.) Įmonės KOPA gamybos patalpose vyksta spausdinimas ir kokybės kontrolė. Nuotrauka: KOPA.

Lietuvos inovacijų centras skatina ir stiprina Lietuvos pramonės ryšius su CERN. Nuo 2018 metų, kai Lietuva tapo asocijuota CERN šalimi nare, Lietuvos įmonės įgijo teisę dalyvauti CERN vykdomuose viešuosiuose pirkimuose (CERN visuomet bendradarbiauja tik su įmonėmis iš šalių narių). „Lietuvos pramonė yra stipri ir išvystyta, taigi, turime daug įmonių, atitinkančių aukščiausius CERN taikomus reikalavimus. Kiekvienais metais sudarytų kontraktų vertė vis auga, vykdomos vis įvairesnės ir įdomesnės veiklos. Be to, artimiausius kelerius metus CERN statys naują greitintuvą – Didelio šviesio LHC, – kuriam irgi bus skelbiami nauji konkursai, todėl Lietuvos įmonės turi galimybę prisijungti prie šio proceso,“ – sako dr. Adomas Jelinskas, Lietuvos pramonės ryšių su CERN atstovas, Lietuvos inovacijų centro konsultantas.