Tarptautinės elementariųjų dalelių meistriškumo pamokos metu Dr. Aurelijus Rinkevičius pristatė dalelių greitintuvus, Lietuvos istoriją su CERN organizacija ir tarptautinių mokslininkų bendradarbiavimą.
Toliau pamoką tęsė Prof. Egidijus Norvaišas moksleiviams papasakojo kaip suprasti daleles, kuo jos susijusios su mūsų gyvenimu ir kaip vyksta standartinio elementariųjų dalelių modelio patikrinimas CERN laboratorijose.
Sudėtingą greitintuvų ir detektorių duomenų procesą Dr. Valdas Rapsevičius paaiškino paprastai ir suprantamai. Kartu piešėme detektorių plokšteles ir atlikome skaičiavimus kiek duomenų turėtų surinkti kompiuteriai vieno eksperimento metu. Toliau pasakojimą pratęsė duomenų analitikos procesu ir ką CERN veikia informatikai bei matematikai.
Detektorius, kaip daleles registruojančius prietaisus pristatė Dr. Andrius Juodagalvis. Nuo kasdienių oro balionų iki kosmoso platybių ir kaip užfiksuoti protonų suirimą. Lektorius moksleiviams uždavė keletą iki šiol mokslo neatsakytų klausimų, į kuriuos galbūt atsakys ateities mokslininkų kartos.
Po jo, Marijus Ambrozas pristatė tolimesnį CERN CMS eksperimento duomenų analizės ir rezultatų pateikimo procesą. Kur moksleiviai gavo galimybę prisijungti prie programų ir išbandyti mokslininkų darbą nagrinėjant dalelių susidūrimus patys. O po eksperimentų išvadas aptarti buvo pakviesti ne tik lietuvių mokslininkai, bet ir sukurtas tarptautinis vaizdo tiltas su CERN CMS eksperimento dalyviais.
Pranešėjų prezentacijas galite rasti čia.
Ačiū visiems dalyvavusiems ir iki kitų kartų!