Lietuvoje lankėsi CERN tarybos prezidentas prof. E. Rabinovici

Lietuvoje lankėsi CERN tarybos prezidentas prof. E. Rabinovici

Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) Tarybos 24-asis prezidentas, profesorius Eliezer Rabinovici, viešėdamas Vilniaus universitete skaitė viešą paskaitą apie dalelių fiziką ir pabrėžė, kad Lietuvos narystė CERN – tai buvimas pažangiausių technologijų viršūnėje, o mūsų šalis, būdama asocijuota CERN nare, pati formuoja savo vaidmenį šioje organizacijoje.

Prof. E. Rabinovici veda paskaitą

Pasak profesoriaus E. Rabinovici, bet kuri prie CERN prisijungusi tauta tampa laivo vairininku, nurodančiu laivo kryptį ir lemiančiu jo funkcijas.

CERN Lietuvoje atstovauja trijų universitetų konsorciumas: Vilniaus universitetas, Kauno technologijos universitetas ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Konsorciumo tikslas – organizuoti visą su CERN susijusią veiklą Lietuvoje.

Konsorciumo veiklos Lietuvoje aptarimas

„Šiuo metu konsorciume dirba apie 40 Lietuvos mokslininkų, kurie atlieka dalelių fizikos tyrimus, kuria detektorius ir medžiagas jiems, tobulina esamas priemones ir tyrimų metodus.“ Sako VU fizikas, CERN konsorciumo Lietuvoje vykdomasis direktorius prof. Ramūnas Aleksiejūnas. Konsorciumo mokslininkai, tyrinėja kaip didelės energijos dalelės galėtų būti panaudotos vėžiui gydyti, taip pat vykdo hadronų terapiją.

Siekdami kuo geriau panaudoti įgytą informaciją švietime, VU ir konsorciumas bendradarbiaus skatindami dalelių fizikos ir STEM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos) veiklas. VU Fizikos katedroje veikia neakivaizdinė jaunųjų fizikų mokykla „Fotonas“, kurioje glaudžiai bendradarbiaujama su mokiniais.

Prof. E. Rabinovičius pabrėžė, kad kasdienis pritaikymas nėra pagrindinė CERN mokslininkų darbo varomoji jėga. Jo nuomone, svarbiausi dabartiniai atradimai yra fundamentaliųjų mokslų srityje, pavyzdžiui, Higso bozono dalelės ir silpnosios w ir z bozonų sąveikos atradimas.

Prof. E. Rabinovici

„CERN vadovaujamės šūkiu – atskleisti geresnę žmonijos pusę. Manau, labai svarbu, kad žmonės mokėtų dirbti kartu, kad gautų žinių ir jomis pasidalintų su visuomene. Kita vertus, pagrindinis variklis, skatinantis CERN atliekamus mokslinius tyrimus, yra smalsumas – išsiaiškinti pagrindinius gamtos dėsnius. Žinoma, niekas nežino, gal vieną dieną ir jie taps kasdienybės dalimi“, – sakė prof. E. Rabinovici.