„Tarptautinė elementariųjų dalelių meistriškumo pamoka 2024“ – pažink nematomą mūsų visatos pusę

„Tarptautinė elementariųjų dalelių meistriškumo pamoka 2024“ – pažink nematomą mūsų visatos pusę

Kaip ir kiekvienais metais, dvi docentės Aušra Kynienė (VU) ir Brigita Abakevičienė (KTU) kartu su tarptautiniu renginio organizatoriumi suburia savo kolegas, doktorantus, studentus organizuoti ir moderuoti tarptautinę meistriškumo pamoką. Šiais metais kovo 27 d. virtualaus tilto pagalba tarp Kauno ir Vilniaus įvyko kasmetinis renginys „Tarptautinė elementariųjų dalelių meistriškumo pamoka“. Šis renginys skirtas supažindinti moksleivius, mokytojus, studentus ir likusią visuomenę su CERN vykdomais moksliniais tyrimais, karjeros galimybėmis CERN’e, Lietuvos dalelių fizika bei suteikiama galimybė dalyviams praktiškai išbandyti apdoroti detektoriuje gautus duomenis ir galimybė patiems atrasti daleles.  

Renginio dalyvius su CERN vykdomomis veiklomis supažindino Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkai, dirbantys su CMS dektoriumi ir jo duomenimis, taip pat Fotonikos ir nano technologijų instituto LHCb grupės bei Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkai.

Renginio metu Vilniaus universiteto fizikos fakulteto LHCb grupės lyderis dr. Mindaugas Šarpis supažindino dalyvius su CERN atsiradimo istorija ir Lietuvos keliu į šią tarptautinę laboratoriją. Dr. Vytautas Dūdėnas labai vaizdžiai supažindino dalyvius su pagrindinėmis gamtos taisyklėmis ir fizikų „periodine lentele“ bei problemomis, kurias sprendžia CERN laboratorijos. Eksperimento metu gaunamų duomenų apdorojimo kelią vaizdžiai pakomentavo dr. Valdas Rapševičius.


Po aptariamosios pertraukos dr. Andrius Juodagalvis dalyvius supažindino kaip registruojami eksperimento duomenis. Doktorantas Marijus Ambrosas supažindino kaip po ilgo kelio analizuojami gauti duomenys ir nustatomos aptiktos dalelės. Visi dalyviai patys galėjo susipažinti su  eksperimentiniais duomenimis ir pabandyti nustatyti susidariusias daleles. Dalyviams su kompiuterių programomis naudotis padėjo nemažas pulkas mokslininkų ir studentų.


Renginio pabaigoje, Vilnius ir Kaunas jungėsi prie CERN kartu su Suomijos, Kroatijos ir Italijos meistriškumo pamokos dalyviais ir kaip tikrieji mokslininkai aptarė šios veiklos gautus rezultatus, galėjo tarpusavyje diskutuoti jiems rūpimais klausimais.

 

Džiaugiamės sulaukę gausaus dalyvių skaičiaus – 73 dalyvių Kaune ir 89 dalyvių Vilniuje.

 

Renginį finansuoja: Lietuvos dalelių fizikos konsorciumas ir Lietuvos vyriausybė.