CERN pasirinko lietuvaičių Light Conversion femtosekundinį lazerį PHAROS elektronų spinduliams tiesiniame elektronų greitintuve žadinti
Nuotrauka: Nail Garejev

CERN pasirinko lietuvaičių Light Conversion femtosekundinį lazerį PHAROS elektronų spinduliams tiesiniame elektronų greitintuve žadinti

Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija CERN pasirinko lazerių įmonės UAB „Light Conversion“ gaminamą lazerį PHAROS elektronų pluoštams žadinti CERN laboratorijos tiesiname elektronų greitintuve CLEAR (CERN Linear Electron Accelerator for Research). „Light Conversion“ laimėjo kontraktą su CERN viešo konkurso metu pasiūlydami technines specifikacijas atitinkantį lazerį už geresnę kainą nei oponentai. „Didžiuojamės galėdami bendradarbiauti su viena didžiausių pasaulyje mokslinių institucijų, bei džiaugiamės savo ekspertinėmis žiniomis prisidėdami prie jos vykdomų ateities eksperimentų“, — sako Martynas Barkauskas, „Light Conversion“ direktorius.

(1 pav.) CLEAR laboratorijoje įtaisytas „Light Conversion“ lazeris PHAROS. Nuotrauka: CERN.

Tiesinis elektronų greitintuvas CLEAR yra skirtas vykdyti mokslinius tyrimus greitintuvų technologijų srityje. Šiuo greitintuvu naudojasi plati vidinių CERN darbuotojų ir išorinių institucijų vartotojų bendruomenė. Vykdomos veiklos apima greitintuvų komponentų, dalelių spindulio diagnostikos ir charakterizavimo bei plazmos lęšių mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Pavyzdžiui, šioje laboratorijoje yra testuojami Kompaktiškojo tiesinio greitintuvo CLIC (Compact Linear Collider) komponentai. Negana to, CLEAR laboratorija bendradarbiauja su Europos kosmoso agentūra (angl. European Space Agency – ESA), kuri naudojasi apšvitinimo galimybėmis testuojant komponentus, eksploatuojamus intensyvia radiacija pasižyminčioje kosminėje erdvėje.

(2 pav.) CLEAR tiesinio elektronų greitintuvo atkarpa. Nuotrauka: CERN.

„Light Conversion“ yra viena iš lyderiaujančių femtosekundinių lazerių ir optinių parametrinių stiprintuvų gamintojų pasaulyje. Jau 15 metų įmonės gaminami femtosekundiniai lazeriai PHAROS pasižymi patikimumu ir ilgaamžiškumu, stabiliu veikimu ir atsparumu sudėtingoms aplinkos sąlygoms. Lazerio ultratrumpi, aukšto pasikartojimo dažnio, bei didelės energijos impulsai puikiai tinka elektronų pluoštams generuoti.

Fotoemisija, dar vadinama fotoelektriniu efektu, yra efektas, kai elektronai yra išlaisvinami iš medžiagos ją apšvietus šviesa. PHAROS lazeris spinduliuoja infraraudonąją šviesą, kuri harmoninio generatoriaus pirmiausia yra paverčiama ultravioletine šviesa. CERN laboratorijoje dauguma fotokatodų yra gaminami iš metalų ir puslaidininkių, kurie efektyviai veikia apšvietus juos tolimosios ultravioletinės spektro dalies šviesa. Tokie ultravioletiniai femtosekundiniai lazerio impulsai nukreipiami link fotokatodo, kur jie išmuša elektronus, greitnamus CLEAR greitintuve. „Šiuolaikiniams greitintuvams yra reikalingas ypač didelis elektrinio krūvio stabilumas jam veikiant dideliu pasikartojimų dažniu. Pačios aktualiausios tyrimų programos, tokios kaip medicina ir radioterapija, tiesiogiai priklauso nuo greitintuvo gebėjimo be sustojimo gaminti stabilius ir aukštos kokybės elektronų pluoštus. Čia labai svarbus fotoinžektorius, nes lazerio stabilumas tiesiogiai persiduoda pagamintam dalelių pluošto stabilumui. Tai buvo pagrindinė priežastis pasirinkti PHAROS lazerinę sistemą,“ — sako Eduardo Granados, CERN fotoinžektorių vyriausiasis tyrėjas.

(3 pav.) Naujasis elektronų prožektorius naudosimas su PHAROS lazeriu. Nuotrauka: CERN.

Nuo 2018 metų, kai Lietuva tapo asocijuota CERN šalimi nare, Lietuvos įmonės įgijo teisę dalyvauti CERN vykdomuose viešuosiuose pirkimuose (CERN visuomet bendradarbiauja tik su įmonėmis iš šalių narių). „Lietuvos lazerių įmonės yra gerai žinomos CERN laboratorijoje, kur lietuviški femtosekundiniai lazeriai yra naudojami dalelių fizikos eksperimentuose. Be to, į lietuviškas įmones CERN kreipiasi ir kai reikia sukurti ir pagaminti labai specifinių parametrų lazerių, taikomų antimaterijos tyrimuose“ — sako dr. Adomas Jelinskas, Lietuvos pramonės ryšių su CERN atstovas, Lietuvos inovacijų centro konsultantas.